تبلیغات
وبلاگ پیشران صنعت ویرا - اطفائ حریق اتاق سرور یا دیتا سنتر
طراح و سازنده مانیتورینگ اتاق سرور و دیتا سنتر-دیتالاگرهای سردخانه و یخچال-شمارشگرهای تردد نمایشگاهی و فروشگاهی

اطفائ حریق اتاق سرور یا دیتا سنتر

تاریخ:جمعه 23 آبان 1393-03:34 ق.ظ

اطفاء حریق  اتاق سرور(server room ) 


 
 روش پیشگیری با پیدا كردن سریع مشخصه های آتش در فضا شروع شده و با اطفاء و خاموش كردن آتش پایان می پذیرد. استفاده از سیستم های كشف سریع دود كه به عنوان یك سیستم Active عمل مینمایند یكی از راه حلهایی می باشد كه مهندسین برای جلوگیری و گسترش حریق در Server Room ها بعنوان پیش نیاز طراحی می نمایند. 
از معایب استفاده از سیستم های (Passive Optical Smoke Detection) این نکته حائز اهمیت است که به دلیل Deep Seated بودن نوع حریق تشکیل شده در مدارات PCB رک های سیستم اتاق Server، استفاده از تجهیزات فوق که معمولاً در سقف اتاق های سرور نصب می گردیده پیشنهاد نمی شود و این به دلیل  زمان زیادی است که صرف تشخیص دود شده و بطور کل طولانی شدن این پروسه خود عامل ایجاد خسارت های بیشتر و در نهایت تخریب هریک از بوردها خواهد بود.

در روش های جدید از نوع Active از یك سیستم مكنده دود استفاده می شود. این سیستم توسط لوله هایی متصل به آن و سوراخ های که با مشخصات خاص روی هر کانال ((لوله)) تعبیه شده ، هوای محیط را در هر لحظه توسط سوراخ های مذکور به داخل خود مکش نموده و از آنها نمونه برداری می نماید .

این نمونه برداری ذرات بسیار ریز دود اندازه ای در حدود 0.005 Obs/m را در هر نقطه ای كه درحال تولید باشد بواسطه محفظه لیزر تشخیص داده و از طریق كابلهای ارتباطی به پانل اعلان حریقی که کنترل آن را به عهده دارد انتقال می دهد و آژیر یا فلاشر متصل به آن اعلان خطر می نماید. سیستم های مذکور به Air Sampling Smoke Detection Apparatus معروف هستند .

طراحی لوله ها در فضاهای Server Room و یا Data Center به چند صورت می باشد. این لوله ها جهت مكش هوای داخل محیط و جریان هوای در گردش داخل رک، هم می توانند در سقف و هم در مجاورت Rack و یا نیز با اتصال به لوله های قابل انعطاف به داخل Rack و یا حتی UPS هدایت شوند.
 با این كار بجای انتظار برای رسیدن دود به سقف، در همان لحظه ای كه دود تولید گردیده است آژیر اعلان حریق در مرحله Pre-Alarm به صدا در خواهد آمد. در این حالت دود حتی در مرحله ای که تولید میشود و بصورت نامرئی است نیز توسط سیستم تشخیص داده میشود . 
در مراحل بعد به مرور گذر زمان و اضافه شدن به حجم دود تولید شده سطح آلارم های بالاتر اعم از Alarm 1 و Alarm 2 و در نهایت سیگنال Action برای اعلان نهایی و یا تخلیه اطفاء توسط سیستم ارسال خواهد شد.

افزایش دما ، اتصال كوتاه در مدارهای الكترونیكی یا تجهیزات تامین برق و مصرف جریان بیش از حد مجاز را می توان از عوامل ایجاد آتش در اتاق سرور یا مراكز داده نام برد. با توجه به حساس بودن تجهیزات شبكه و كامپیوتر و تخریب آنها در دمای بیشتر از حد مجاز حتی در حالیكه آتش به تمام نقاط سرایت نكرده باشد، امكان سوختن قطعات الكترونیكی تجهیزات بسیار زیاد است. از آنجا كه در اتاقهای Server و مراكز داده یا همان Data Center از انواع كابل به مقدار بسیار زیاد استفاده شده و چون كابلها بصورت مستقیم به دیگر تجهیزات در فواصل دور از هم نیز متصل می گردند لذا آتش با سرعت بسیار زیادی قابل گسترش می باشد.
 برای جلوگیری از وقوع حریق بواسطه كابلها، بهتر است از دتكتورهای خطی حرارتی-Linear Heat Detector- استفاده كرد. كابلها اصولاً در كف اتاق های Server و بر روی سینی های كابل قرار می گیرند. دتكتورهای خطی نیز پس از محاسبات لازم مهندسی بر روی كابلهای شبكه كامپیوتری بصورت سینوسی بر روی سینی های کابل خوابانده می شوند. 
حال اگر در هر نقطه از كابلهای شبكه حرارت بصورت غیر مجاز افزایش یابد، دتكتورهای خطی حرارت را بصورت مستقیم حس نموده و سیگنالی را به پانل اعلان حریق فرستاده تا كاربران مربوطه جهت جلوگیری از افزایش دما اقداماتی را انجام دهند.

طراحی متخصصین این امر نه تنها در جلوگیری از وقوع حریق بلكه در اطفاء سریع آن نیز در نظر گرفته می شود. چراكه در همه شرایط امكان وقوع آتش و نیز گسترش آن در اتاقهای Server و Data Center وجود دارد. لذا بهتر است در كنار یك سیستم اعلان حریق مناسب از یك سیستم اطفاء حریق نیز بهره برد. نكته قابل توجه آنست كه در این فضاها نمی توان از سیستم اطفاء آبی استفاده كرد، چراكه اگر به هر دلیلی حریق به وقوع بپیوندد و عمل اطفاء آبی صورت پذیرد كلیه تجهیزات الكتریكی دچار آسیب جدی و یا از كارافتادن كامل آنها می شود.

پس در نتیجه سیستم اطفاء آبی توسط Sprinkler كاربردی در Data Center ندارد.

در سیستم اطفاء حریق اتوماتیک بسیاری از گازهای موجود اعم از CO2 كه بدلیل حذف کردن یک عامل مهم آتش یعنی اکسیژن عمل می نماید، بسیار برای انسان خطرناك بوده و باعث خفگی انسان می شوند. لذا می بایست از گازهای هالوكربن (FM 200) به عنوان عامل اطفاء مناسب استفاده نمود.

Halocarbons: HFC 125, HFC 227ea, HFC 123, FK-5-1-12

Inert Gases: IG01, IG100, IG55, IG541

در مورد دو گروه اول یعنی گازهای HFC 125 و HFC 227 EA می توان مقایساتی را به شرح ذیل ارائه نمود.

HFC 125 نسبت به HFC 227 EA:

· دارای وزن كمتری می باشد.

· در یك حجم مساوی از فضا، مقدار گاز كمتری مورد نیاز دارد.

· از سرعت بیشتری جهت پخش گاز بهره مند می باشد.

· فضای كمتری جهت نگهداری سیلندرها مورد نیاز دارد.

· از تجهیزات و ساختار فلزی كمتری جهت نصب استفاده می شود.

· جهت بكار گیری در پروژه هزینه كمتری پرداخت می گردد.

حال در زیر به مقایسه گاز HFC 125 و Inert Gas می پردازیم تا به مزایای بیشتری از گاز HFC 125 پی ببریم.

HFC 125 نسبت به Inert Gas:

· دارای حجم متغیر گاز در داخل سیلندرها می باشد. به این صورت كه حجم گازهای Inert Gas در داخل سیلندر قابل تنظیم با فضای مورد اطفاء نمی باشد.

· دارای فشار عملكرد كمتری می باشد. در Inert Gas فشاری معادل bar 200 جهت تخلیه گاز نیاز دارد در حالیكه این عدد برای گاز HFC 125 برابرbar 52 می باشد.

· از ادوات ارزانتر استفاده می شود چرا كه تحمل فشار زیادی را نیاز نداشته، از اینرو مواد مصرفی جهت ساخت تجهیزات جانبی این سیستم دارای ضریب تحمل فشار كمتر و جنس فلزهای مصرفی از ضخامت باریكتری استفاده گردیده است.

· در یك حجم مساوی از فضا، تعداد سیلندرهای كمتری (در حدود نصف) را مورد استفاده قرار می دهد. پس در نتیجه فضای كمتری را در پروژه اشغال می نماید.

· هزینه نگهداری كمتری دارد. هزینه تعمیر و نگهداری سالانه سیستم HFC 125 در حدود 3% هزینه تامین می باشد در حالیكه این هزینه جهت سیستم اطفاء با گازهای Inert Gas در حدود 5% می باشد.

در آخر می پردازیم به توضیح گازی كه در دنیای اطفاء كاملاً شناخته شده می باشد یعنی گاز CO2. همانطور كه می دانید گاز CO2 دارای مشخصات مشابه IG بوده با این تفاوت كه در محاسبه IG حجم گاز بدست آمده، تقریباً نصف حجم فضا می باشد ولی در محاسبه حجم گاز CO2 مقدار گاز بدست آمده حدوداً 32% بیشتر از حجم فضای مورد اطفاء می باشد كه این كار باعث افزایش تجهیزات جانبی جهت نصب و در نتیجه افزایش هزینه نگهداری می گردد.

همچنین باید خاطر نشان ساخت گاز CO2 بدلیل داشتن ماهیت گاز گلخانه ای تهدید جدی برای محیط زیست به حساب می آید. این خطر نه تنها برای محیط زیست بلكه برای انسانها نیز وجود دارد. 


برای دریافت اطلاعات بیشتر به اینجا سر بزنید
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
کاویانی
جمعه 24 بهمن 1393 01:08 ب.ظ
با سلام
لطفا ایا جهت اطاق MCC اطاق اصلی تابلو های کنترل برق یک پتروشیمی استفاده با زیر بنای حدود 1000 متر مربع ،استفاه از گار HFC جهت اطفاء حریق مسلما بهتر ولی محدودیت قانون جهت استفاده از گاز CO2 احتمالا وجود ندارد،لطغا مقایسه قیمت استفاده از این دو گاز را برایم بفرستید ،بصورت کاملا تفریبی و یا در صدی
پاسخ شرکت پیشران صنعت ویرا : با سلام

جناب آقای کاویانی درخواستها باید بصورت مکتوب از جانب سازمان و یا شرکت مربوطه ارسال گردد تا پاسخ بصورت مکتوب دریافت نمایید در ادامه آدرس ایمیل برای مکاتبه تقدیم می گردد

pishrans[@]chmail.ir


با احترام و سپاس
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.